דף הבית > שלמה המלך ומלכת שבא
 
שלמה המלך ומלכת שבא

בספר מלכים מסופר כי מלכת שבא   שמעה על חוכמת שלמה המלך, ובאה לירושלים "לְנַסֹּתוֹ בְּחִידוֹת" עם פמליה גדולה ובה גמלים "נֹשְׂאִים בְּשָׂמִים וְזָהָב רַב-מְאֹד וְאֶבֶן יְקָרָה". בירושלים התרשמה המלכה לא רק מחוכמתו אלא גם מעושרו, מבנייניו, ממשרתיו, והמאכלים אשר הוגשו על שולחנו עשו עליה רושם כביר, "וְלֹא-הָיָה בָהּ עוֹד רוּחַ" ( מלכים א, ו 1-6). המדרש מדגיש כי מלכת שבא "היתה מתדיינת עמו בחוכמתה ובשאלותיה ולא יכלה לנצחו",  והמקרא מספר שהודתה בפניו: "לֹא הֻגַּד לִי הַחֵצִי. הוֹסַפְתָּ חָכְמָה וָטוֹב אֶל הַשְּׁמוּעָה אֲשֶׁר שָׁמָעְתִּי" (מלכים א, י 7). מלכת שבא שיבחה את מזלם הטוב של אנשיו ושל עבדיו של המלך העומדים לפניו תמיד ושומעים את חוכמתו, ובירכה את אלוהי ישראל על שבחר בו והמליכו על ישראל:  "וַיְשִׂימְךָ לְמֶלֶךְ לַעֲשׂוֹת מִשְׁפָּט וּצְדָקָה (=וצדק)". את התפעלותה מן המלך ואת הוקרתה הביעה מלכת שבא גם במתנות היקרות  שהעניקה לו, ובהן "מֵאָה וְעֶשְׂרִים כִּכַּר זָהָב" וכן אבנים יקרות ובשמים - "לא בא כבושם ההוא עוד לרוב".
שלמה הראה אף הוא נדיבות מרשימה, ונתן למלכת שבא "אֶת כָּל חֶפְצָהּ אֲשֶׁר שָׁאָלָה" ועוד כהנה וכהנה "כְּיַד הַמֶּלֶךְ". (מלכים א, י 1 – 13). על פי המסורת החבשית נקשרו בין השניים יחסים רומנטיים, והמלכה ילדה לשלמה בן, מנליק הראשון, מייסד הממלכה בחבש.

 

 

ארץ שבא הייתה בחצי האי ערב והתפרסמה בבשמים, בתבלינים ובזהב ואף במסחר בהם. יש הסבורים כי ביקורה של מלכת שבא בירושלים נועד להידוק קשרי הסחר בין ממלכת שבא לממלכת שלמה.
מדרש קהלת רבה, פרשה ב סימן ח; במדרשי אגדה מתוך תרגום שני (למגילת אסתר) יש דוגמאות לחידות שהציגה מלכת שבא לשלמה המלך. גרסתן בעברית – אצל ביאליק ורבניצקי, עמ' צו.

 

     מושגים והערות
  

 
לגרסת טקסט והדפסה
 
 
כתיבה: פיליפ, טריה (ד"ר); קם, מתיה
 
  © כל הזכויות שמורות למרכז לטכנולוגיה חינוכית

החומר במאגר זה מיועד לשימוש פרטי ולשימושם של מורים ותלמידים - לצרכים לימודיים בלבד. אין להפיץ, להעתיק, לשדר או לפרסם חומר כלשהו מתוך המאגר בלי הסכמה מראש בכתב של בעלי זכויות היוצרים המופיעים בתחתית כל פריט.