דף הבית > הגם שאול בנביאים?!
 
הגם שאול בנביאים?!

הביטוי "הֲגַם שָׁאוּל בַּנְּבִיאִים?!" (שמואל א, י 11; יט 24) מביע תמיהה, ספק שאלה ספק קביעה, על יכולת ההתנבאות של שאול המלך. ביטוי  זה הופיע בפעם הראשונה בסיפור משיחתו של שאול בסתר בידי שמואל לפי צו האל. משיחתו של שאול הביאה לשינוי באישיותו וביכולותיו: רוח ה' צלחה עליו, והוא היה "לאיש אחר", וכאשר פגש בדרכו חבורת נביאים הצטרף אליהם והחל להתנבא - אף כי לא היה נביא ולא בן נביא.   תופעה בלתי צפויה זו עוררה תמיהה בקרב מי שהכיר את שאול  "מֵאִתְּמוֹל שִׁלְשֹׁם" וראה "וְהִנֵּה עִם נְבִאִים נִבָּא". מכריו שאלו: "מַה זֶּה הָיָה לְבֶן קִישׁ?  הֲגַם שָׁאוּל בַּנְּבִיאִים?!" (י 11). והמקרא מוסיף ומעיר, כי התופעה והתמיהה היו כבר אז לניב: "עַל כֵּן הָיְתָה לְמָשָׁל - הֲגַם שָׁאוּל בַּנְּבִאִים" (י 12).  בהמשך מסופר על הזדמנות נוספת שבה התנבא שאול בהשראת חבורת נביאים שהייתה עם שמואל . גם שם הגיבו הנוכחים על התנבאותו באותה תמיהה: " הֲגַם שָׁאוּל בַּנְּבִאִים?!" (יט 24).  ואולם יש הבדל בין שתי ההתנבאויות: ההתנבאות הראשונה של שאול אחרי משיחתו למלך מוצגת במקרא באור חיובי, והתמיהה נלוותה אליה משום שאיש לא ידוע, שלא הוכשר לנבואה,  החל פתאום להתנבא. ואילו בפעם השנייה יש לנבואה הקשר שלילי: שאול, מלך ישראל, הצטרף לנביאים מתלמדים, פשט את בגדי מלכותו - פעולה שיש בה משום השפלה עצמית – ובהיותו עירום, התנבא דברים קשים על עצמו ועל מלכותו.                                                                                          בלשון ימינו משמש הביטוי במשמעות מושאלת, ובא לציין אדם המתחיל לפתע לעסוק בדבר שאינו בקי בו או שאינו ראוי לו.

 

ואמנם איש אחד שהיה עד להתנבאותו של שאול העיר, שאביו של שאול לא היה נביא, ומכאן שיכולת הנבואה אינה עוברת בירושה, אלא היא תוצאה של השראת רוח ה' על הנבחר לנביא (שמואל א, י 12).
תיאורו של שאול בשעת ההתנבאות - נופל עירום כל היום וכל הלילה - מעידה לדעת פרשנים על הדברים הקשים שנכללו בהתנבאות השנייה.

 

     מושגים והערות
  

 
לגרסת טקסט והדפסה
 
 
כתיבה: פיליפ, טריה (ד"ר); קם, מתיה
 
  © כל הזכויות שמורות למרכז לטכנולוגיה חינוכית

החומר במאגר זה מיועד לשימוש פרטי ולשימושם של מורים ותלמידים - לצרכים לימודיים בלבד. אין להפיץ, להעתיק, לשדר או לפרסם חומר כלשהו מתוך המאגר בלי הסכמה מראש בכתב של בעלי זכויות היוצרים המופיעים בתחתית כל פריט.